Channel 2

ZALOGUJ SIĘ W WERSJI MOBILNEJ


ZALETY KONTA PREMIUM

Transmisje w języku polskim!

Polskie kanały sportowe dostępne 24h na dobę

Wysoka jakość transmisji

Więcej meczów dostępnych ekskluzywnie w wersji premium Płynny obraz, bez zacinania

KLIKNIJ, ZAREJESTRUJ SIĘ I AKTYWUJ KONTO
Dostępne płatności: PayPal i karty płatnicze, jedynie 11 zł / miesiąc


Czy można poddać pojazd recyklingowi? Wśród dobrych praktyk środowiskowych w zakresie zarządzania pojazdami wycofanymi z eksploatacji jest możliwość nadania nowego życia Twojemu pojazdowi, stawiając na ponowne wykorzystanie części, które mogą otrzymać drugie życie i recykling pozostałych materiałów. W ostatnich latach proces ten bardzo się rozwinął, a dzięki nowym przepisom możliwy jest recykling samochodu.

Jak wygląda proces, który rozpoczyna się na złomowisku podczas recyklingu pojazdów?

Prawdopodobnie, jeśli myślisz o złomowisku, wyobrażasz sobie obiekt z dużym nagromadzeniem bardzo niechlujnych i zepsutych części samochodowych, coś jak wysypisko śmieci, które gromadzi śmieci właśnie w ten sposób. Jednak sposób działania złomowisk ewoluował w kierunku spełnienia wymogów zarządzania środowiskiem i dbałości o nie, a obecnie bardziej niż kiedykolwiek zakłady umożliwiają recykling pojazdów. Proces, który rozpoczyna się na złomowisku przy recyklingu pojazdów jest następujący:

Kiedy właściciel pojazdu zdecyduje, że nadszedł czas aby na stałe wyrejestrować go z ruchu drogowego, pojazd będzie musiał zostać zdeponowany złomowisku. Jest to pierwszy krok w łańcuchu recyklingu pojazdów, dzięki któremu możliwe jest ich ponowne przerobienie, a tym samym recykling.

Kiedy pojazdy wycofane z eksploatacji trafiają na złomowisko, są poddawane dekontaminacji.
Elementy, które mogą być ponownie wykorzystane są również wydobywane poprzez ich demontaż, składowanie i sprzedaż. Wiele z tych części jest dokładnie sprawdzanych i testowanych, a następnie sprzedawanych jako części złomowe z odpowiednią gwarancją.

Z drugiej strony, w tym zakładzie części są kategoryzowane w celu recyklingu zgodnie z ich pochodzeniem, tak aby później po przekazaniu do zakładów rozdrabniania, pojazdy mogły zostać rozłożone na części. W ten sposób, od złomowiska rozpoczyna się proces recyklingu pojazdów po zakończeniu ich eksploatacji.

Proces ten jest uwzględniony w podręczniku dobrych praktyk środowiskowych w zakresie zarządzania pojazdami wycofanymi z eksploatacji, ponieważ pojazdy te są uznawane za odpady niebezpieczne i w celu właściwego zarządzania ich przetwarzaniem.

Zakłady zajmujące się recyklingiem pojazdów

Urządzenia do rozdrabniania

Tutaj przyjmowane są pojazdy, które wcześniej przeszły proces dekontaminacji i demontażu przeprowadzanego przez złomowisko. W zakładach tych dokonuje się selekcji i oddzielenia części składających się na pojazdy wycofane z eksploatacji, klasyfikując je pod względem pochodzenia żelaznego i nieżelaznego, po czym rozpoczyna się proces ich odzyskiwania.


Dlaczego recykling pojazdów jest ważny

Czy wiesz, że aż 95% elementów, z których zbudowany jest pojazd, można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać? Recykling pojazdów jest rzeczywistością i stanowi doskonałą metodę, dzięki której materiały, które mogą być jeszcze przydatne są traktowane jako odpady, co pozwala uniknąć niepotrzebnej eksploatacji zasobów naturalnych.

Dlatego konieczne jest podnoszenie świadomości na temat tego procesu i podkreślanie znaczenia recyklingu w każdej jego wersji, od małych produktów po produkty tak duże jak samochody i inne pojazdy. Idea ponownego wykorzystania części, które mogą być użyte jako części zamienne, oraz identyfikacja materiałów, które nie mogą być już użyte sprawia, że recykling pojazdów jest realizowany przez trzy podstawowe podmioty: autoryzowane stacje obsługi pojazdów lub złomowiska oraz zakłady rozdrabniania.

Jakie są korzyści dla środowiska naturalnego wynikające z recyklingu pojazdów? Oprócz tego, że przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko, dzięki procesowi dekontaminacji i recyklingu komponentów, musimy podkreślić, że pozwala uniknąć generowania większej ilości odpadów, zachęca do ponownego użycia i recyklingu oraz powstrzymuje bezkrytyczne wykorzystywanie zasobów naturalnych.
Copyright © Martbio.pl - Portal popularnonaukowy tworzony przez ludzi z pasją, natura, ekologia, produkty bio, recycling, odnawialnie źródłą energii, weganizm. Dbamy o lepszą przyszłość.